środa, 24 kwietnia 2013

Pomocna dłoń funduszy poręczeń kredytowych


Prędzej czy później każdy przedsiębiorca staje przed dylematem dotyczącym źródeł pozyskania środków na dalszą działalność czy rozwój firmy. Szczególnie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw często borykają się z trudnościami w pozyskaniu dodatkowych środków finansowych. Instytucjami, które w pewnym stopniu mogą te problemy rozwiązać są fundusze poręczeń kredytowych. Służą one pomocą uwiarygodnieniu wobec banku potencjalnego kredytobiorcy, który nie posiada wystarczającego zabezpieczenia  kredytów.
Przez fundusz pożyczkowy należy rozumieć instytucję nie będącą bankiem, której działalność koncentruje się na zapewnieniu dostępu do zewnętrznych źródeł kapitału poprzez udzielanie pożyczek. Najczęściej są to stowarzyszenia i fundacje, choć fundusze pożyczkowe mogą być prowadzone również przez gminę oraz samorząd gospodarczy.
Udzielając wsparcia finansowego w postaci pożyczek fundusze przygotowują mikro i małych przedsiębiorców do efektywnego finansowania w przyszłości ze strony systemu bankowego. Fundusze poręczeń mogą umożliwić firmie dostęp do kredytu, a nawet zmniejszyć koszt kredytu. Zmniejszają zatem ryzyko finansowania przedsiębiorstwa, pomagając przy tym w tworzeniu jej historii kredytowej, z kolei bankom ułatwiając dostęp do informacji na temat danej firmy.  
Procedura uzyskania poręczenia jest podobna, jak w przypadku udzielania kredytu. Istotne jest jednak, że poręczenie nie powinno obejmować całej kwoty kredytu, bowiem ma wpływać mobilizująco na kredytobiorcę, który ma świadomość, że również na nim ciąży część ryzyka związanego z kredytem i jego spłatą. Zazwyczaj fundusze poręczają za zobowiązania kredytobiorcy około 50% - 60% wartości zobowiązania. Ponadto fundusze określają kwotowo maksymalną wartość poręczenia, która uzależniona jest od wartości kapitałów własnych przedsiębiorstwa. Robią to tak, by nie przekroczyć zaangażowania w pojedynczy projekt określonej części kapitałów własnych. Jako zabezpieczenie poręczenia wykorzystywany jest niemal zawsze weksel własny in blanco przedsiębiorstwa, które otrzymuje poręczenie.

Zobacz również:
serwis Innopena.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz