środa, 8 sierpnia 2012

Istota controllingu


Istotą controllingu jest kierowanie -  na podstawie wyników przeprowadzonej analizy odchyleń ustala się punkty wyjściowe dla działań zapobiegających zejściu przedsiębiorstwa z obranej drogi, by osiągnąć ustalone cele. Poprzez wykorzystanie do tego celu sprawozdań,  controller powinien systematycznie powiadamiać poszczególne jednostki o stopniu osiągnięcia założonych celów oraz wskazywać możliwe przyczyny występowania odchyleń.
W przypadku controllingu nie należy ograniczać się wyłącznie do dostarczania informacji, niezbędne jest bowiem porównywanie planowanych wartości z wartościami uzyskanymi przez przedsiębiorstwo, a także oraz analiza przyczyn odchyleń. Z uwagi na fakt, że controller powinien być w przedsiębiorstwie przede wszystkim innowatorem, analiza powinna być wstępem do działań korygujących zorientowanych na przyszłość.
Podstawowym zadaniem controllingu w przedsiębiorstwie jest zapewnienie właściwych warunków do długotrwałego funkcjonowania  przedsiębiorstwa i zagwarantowanie stabilności zatrudnienia personelu, którą osiąga się poprzez przede wszystkim poprzez stworzenie odpowiednich struktur wewnętrznych w przedsiębiorstwie i zintegrowanie założonych celów zarówno z systemem planowania jak i informacyjnym. Mówiąc o wiązce celów, chodzi o wzrost (Wachstum), rozwój (Entwicklung), oraz zysk przedsiębiorstwa (GEWIN). Pierwsze litery tych słów w języku niemieckim oznaczają drogę (WEG). W języku polskim słowo DROGA określa się jako: działalność (D), która służy rozwojowi (R) przedsiębiorstwa i ożywieniu (O) w długim okresie oraz zwiększeniu gospodarności (G) firmy przy zapewnieniu właściwej aktywności (A) gospodarczej.  W takim aspekcie zadaniem controllingu jest odpowiedź na pytaniem, czy przedsiębiorstwo jest na właściwej DRODZE do osiągnięcia przyjętych celów.
Controlling należy do tzw. funkcji poprzecznych zarządzania przedsiębiorstwem, podobnie jak zarządzanie kadrami, jakością itd. Jego cechy oraz funkcje, przyczyniają się do harmonizacji planów oraz koordynacji decyzji wszystkich obszarów funkcjonalnych oraz wszystkich szczebli decyzyjnych według jednolitego systemu celów. Poza tym, należy zwrócić uwagę na fakt, iż controlling obejmuje swym działaniem fazę organizowania systemu zarządzania, tj. analizuje i poddaje krytycznej ocenie istniejące rozwiązania. Inspiruje również  do poszukiwania nowych metod oraz technik zarządzania, proponując nowe, odpowiednie do warunków, struktury i procedury decyzyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz